Afty przewlekłe

Czasami afty przewlekle nawrotowe występują jednocześnie w jamie ustnej i na narządach płciowych. Są to afty dwubiegunowe (aphlhosis bipolcir.js).

Zespół Behceta. Zespołem Behceta określa się aftozę przewlekle nawrotową, charakteryzującą się pojawianiem się aft w jamie ustnej i na narządach płciowych z jednoczesnym owrzodzeniem tęczówki. Chorobie tej mogą towarzyszyć zapalenia stawów, krwotoki z układu oddechowego, zapalenie zakrzepowe żył, objawy ze strony

układu nerwowego i skóry (rumień guzowaty, wykwity krostkowe i wrzodzlejąco-pęcherizowe). Rolkowanie w aftozach przewlekle nawrotowych co dc życia jest dobre, co do wyleczenia zaś – złe. Choroba niekiedy po wielu latach ustępuje samoistnie.

Leczenie polega przede wszystkim na usunięciu ewentualnej przyczyny ogólnej. Leczenie miejscowe – jak w zapaleniu altowym (ostrym). Z leków stosowanych ogólnie najlepsze wyniki dają środki pnzeciwuczulendowe, a następnie tkankowe (Biostymina, Placenta). Spostrzegano dobre wyniki po podawaniu horirjonów kory nadnerczy i tio zarówno ogólnie, jak d miejsaowlo (rozpylanie). Stosuje się środki ogólnie wzmacniające, przede wszystkim witaminy zespołu B (B2, PP).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>