Dostateczna przyswajalność soli

dostateczna przyswajalność soli wapnia związana jest najczęściej z niedoborem witaminy D. Szereg gruczołów wewnętrznego wydzielania pozostaje w ścisłym związitou z przemianą stoli wapniowych. Właściwymi gruczołami regulującymi pnzemiainę wapniową ustroju są gruczioły przytarczyczne. Hormon ich – paraithormion – odgrywa znaczną rolę w wapnieniu kości i zębów. Kraudensteim, Erdheim, Fleischmann, KranK, Entin i inni zaobserwowali po usunięciu gruczołów przytarczycznych po- wstawainie plam kredowych na szkliwie i zmiany w budowie histologicznej twardych tkanek zęba, czyniące je podaitinymi na próchnicę (odwapnienie).

Nadczynność tarczycy powoiduje wzmożone wydzielanie wapnia i fosforu z ustroju. Kranz, Ifcuta, Zysikin, Appeibaum i inni stwierdzili w tych przypadkach odchylenia w prawidłowej budowie twardych tkaneik zęba, gorsze uwapnienie, niedorozwój i co za tym idzie – zwiększaną podatność na próchnicę.

Grasica i nadnercza w przypadkach nieprawidłowej czynności (hipofunklcji) wywołują zaburzenia w uwapnieniu zębów z podatnością !na próchnicę. Znaczenie Wody dla zębów poleiga na zawartości w niej soli mineralnych: wapnia, fosforu i fluloru. O korzystnym wpływie na kościec i zęby wody 01 dużej twardości wspomniano wyżej. Zagadnienie fluoru opisane jest oddzielnie.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>