Fluor

Fluor jest jednym z najbardziej czynnych pierwiastków. W świeicie organicznym fluor znajduje się w każdym ustroju zwierzęcym i roślinnym jako stały składnik płynu komórkowego. Do- ustroju zwierzęcego dostaje się fluor wraz z wodą i pokarmami roślinnymi. Przeciętna zawartość fluoru w roślinach wynosi od 0,01 do 0,5%. W ustroju zwierzęcym fluor osadza się głównie w tkankach podporowych, a więc w kościach i zębach. Zawartość jego w kościach wynosi około 0,3%. Dane co do zawartości fluoru w zębach są różne: wahają się w granicach od 0,02 do 1,55%’.

Fluor jest silną trucizną protoplazmatyczną, hamującą proceisy życiowe tkanek zwierzęcych, przede wszystkim oddychanie mięśni prążkowanych i tkanki nerwowej. Toteż w ostrych zatruciach fluorem występuje przede wszystkim jego działanie na ośrodkowy układ nerwowy i Układ mięśniowy. Zatrucia przewlekłe ujawniają się zmianami w układzie kostnym i w zębach. Dawka toksyczna dla fluorku sodu we wstrzyknięciu wywołująca objawy ostrego zatrucia wynosi 250 mig. Objawy zatrucia przewlekłego występują w miejscowościach, w których woda zawiera powyżej 2 mg fluoru na 1 litr. Znane isą je|dna|k miejscowości,, w których w,od’a zawiera nieraz znacznie więcej niż 2 mg fluoru na litr, a .mimo ito !zatrucie nie występuje. Według Łukoimskiego i. Tappeinera pnzeciętna dawka fluoru powodująca ostre zatrucie wynosi 0,1 do 0,15 g na kg wagi.

Z badań wynika, że optymalna zawartość fluoru w wodzie waha się w granicach od 0,6 do 1,6 mg na litr w zależności od jago zawartości w glebie i od spożycia produktów .zwierzęcych. W pewnych warunkach zawartość ponad 1 mg na litr wody może już powodiować powstawanie plam na szkliwie.

One comment to Fluor

  • Zabka  says:

    Jest znaczna roznica jak sie uzywa fluoru albo nie…

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>