Fluoryzacja tabletkowa

Trzecią metodą jest fluoryzacja tabletkowa. Tabletki zawierają od 0,1125 mg do 0,225 mig fluoru. Można podawać je kobietom ciężarnym, niemowlętom, dzieciom i nawet dorosłym, jakkolwiek profilaktyczne działanie u tej ostatniej grupy jest wątpliwe.

Wyższiość zapobiegania przez podawanie tabletek polega na możliwości !indywidualnego dawkowania. Przez ssanie tabletek łączy się iluoryzację kontaktową z ogólną. Skuteczność fluoryzacji tabletkowej można osiągnąć stosując ją najmniej przez 200 dni ‚w ciągu rioku.

Z innych sposobowi fluoryzacji należy wymienić dodawanie fluoru do soli kuchennej, od mleka i do wody mineralnej. W każdym przypadku masowe czy też indywidualne stosowanie fluoru doustnie powinno być poprzedzone stwierdzeniem niedoboru fluoru w wodzie do picia.

Ostatnio zaczęto stosować i inne związki oprócz fluorku sodu. Tak na przykład do fluorowania wody nadaje się tańszy od fluorku sodu fluorokrzemian sodu. Wyfkryto również hamujące w stosunku do próchnicy właściwości molibdenu i wanadu. Laskowska doniosła o profilaktycznych właściwościach dwuzasadowego fosforanu amonu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>