Gnilec

Gnilec (scarbuLus) jest chorobą powstającą w wyniku niedoboru witaminy C. Po przerwaniu podaży tej włammy pierwsze objawy gmilca występują po upływie 3-4 miesięcy. Witamina C wpływa ina powstawanie substancji międzykomórkowej’, co warunkuje szczelność włosowatych naczyń krwionośnych.

Szkorbut pojawia się najczęściej wiosną. Charakteryzuje się stopniowym narastaniem osłabienia. Skóra przybiera barwę bladożółtą. Następnym objawem jest powstanie skazy krwotocznej w postaci punkci- kowatych wybroczyn na skórze i krwawień dotkankowych. Objaw opaskowy Rumpiel-Leedego jest dodatni. W związku z tym, że witamina C jest konieczna w przemianie żelaza – p-owstaje niedokrwistość niedobarwliwa.

W jamie ustnej spostrzega się zaczerwienienie dziąseł z siną obwódką przy szyjkach zębów. Następnie dochodzi do obrzęku i martwicy, początkowo brzegu dziąsła, a następnie coraz dalszych odcinków błony śluzowej jamy ustnej. Obrzęk powiększa się talk znacznie, że zęby mogą być całkowicie zakryte. Jest to typ zapalenia krwotoczno- martwiczego. Zmiany zapalne, rozprzestrzeniające się również na pozostaje tkanki przyzębia, doprowadzają do coraz większego rozchwiania, a następnie wypadania ,zębów.

Bardzo często spostrzega się poronne postacie gnilca w jamie ustnej, polegające na nieznacznym obrzęku i krwawieniu z diziąseł pod wpływem słabych bodźców.

Leczenie polega na stosowaniu syntetycznej witaminy C i naturalnej w postaci odpowiedniej diety (cytryny, czarne jagody, cebula, czosnek, pomidory, pomarańcze). Niezależnie od tego stosuje się leki przeciwbakteryjne dla zwalczania wtórnych zakażeń, środki przeciwzapalne i ściągające.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>