Liszaj Wilsona

Liszaj Wilsona (lichen Wilsoni), zwany również liszajem czerwonym płaskim (lichen ruber planus), jest chorobą skóry i błon śluzowych, Etiologia choroby nie jest wyjaśniona. Niektórzy badacze przypisują duże znaczenie czynnikowi nerwowemu, inni zakażeniu, zatruciom, uczuleniom czy też wirusom. Wykwitem jest gromadnie występująca grudka wielkości łebka od szpilki do ziarna prosa o zabarwieniu czer-wonym na skórze, białawym (białoszarym) na błonie śluzowej.

Choroba występuje najczęściej u kobiet w starszym wieku. W 50°/o przypadków liszaja skóry zmiany występują również w jamie ustnej, a w pewinej liczbie przypadków wyłącznie w jamie ustnej.

Grudki, początkowo odsobnione, później wysiewają się gromadnie, nieraz w tak znacznej liczbie, że przypominają leukoplaktyczną plamę. Umiejscowienie wykwitów na skórze jest następujące: okolice nadgarstkowe po stronie zginaczy, przedramiona, uda, zgięcia łokciowe i podkolanowe, golenie, części rodne, tułów, rzadziej twarz, dłonie i podeszwy. W jamie ustnej najczęściej występuje na tylnych odcinkach policzków, zazwyczaj symetrycznie w linii zgryzu, rzadziej na brzegu i nasadzie języka, na dnie jamy ustnej i w innych okolicach. Grudki mogą układać się linijnie (lichen slriaius), smuigowato (lichen zonifor- mis), w obrączki (lichen annularis).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>