Miazga zęba

Miazga zęba powstaje drogą przekształcenia się z brodawki zęba w tkankę łączną typie galaretowatym. Na jej obwodzie pozostają ułożone w kilka szeregów komórki zębinotwórcze.

Tworzenie się korzenia uwarunkowane jest wzrostem wewnętrznego i zewnętrznego nabłonka narządu szkliwnego w miejscach, w których te dwa nabłonki łączą się ze sobą. Nabłonki te tworzą otoczkę Hertwiga, wytyczającą zarys przyszłego korzenia. Na całej przestrzeni wzdłuż zetknięcia się brodawki zęba z otoczką Hertwiga tworzy się zębina i wewnątrz niej miazga korzeniowej części zęba (kanałowa). Po ukształtowaniu się zębiny korzenia tkanka łączna woreczka zęba przerasta otoczkę Hertwiga, która zanika. Pozostają z niej nieliczne elementy nabłonkowe, jako tzw. wysepki na-błonkowe Malasseza, które można wykryć w kształtującej się później ozębnej. Woreczek zębowy wchodzi w styczność z zębiną. Różnicują się w nim komórki kostniwo- twórcze (cementoblasty), które wytwarzają kostniwo przykrywające zębinę korzenia.

Z tkanki woreczka tworzy się również ozębna i wewnętrzna zbita blaszka kostna zębodołu. W 17 tygodniu życia płodowego, na wolnym brzegu listewki zębowej, w okresie kształtowania się zawiązków zębów mlecznych, z językowej strony tych zawiązków, powstają zgrubienia, z których rozwijają się zawiązki zębów stałych.Listewka zębowa rozrasta się również ku tyłowi od zawiązka mlecznego trzonowca tworzy zgrubienia, będące zawiązkami trzonowców stałych. Czas wyrzynania sięfdentitio) zębów mlecznych:

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>