Niedobór witamin A, B, C i D

Udowodniony został związek przyczynowy powstawania próchnicy z niedoborem witamin A, B, C i D. Hove, badając zęby w przypadkach braku lub niedoboru witaminy A, stwierdził w miazdze skupianie się komórek zębinotwóirczych i ich zanikanie. Zębina wytwarzająca się w tym czasie ma rozległe przestrzenie między,kuliste, jest słabiej zmineraliziowana i bardziej podatnia na próchnicę. Ca,Hum zaobserwował w tych przypadkach powstawanie w ‚Sizlkliwie wgłębień i bruzd.

Niedobór witamin z grupy B !może być przyczyną podatności na próchnicę: przez swój wpływ na tarczycę ii wegetatywny układ nerwowy i dopuszczenie do odkładania się w tkankach kwasu pirogro- nowego, przyśpieszającegoi procesy proteolityczne zubożające je w białko.

Z baidań lat ostatnich wynika, że zespół witamin B odgrywa dużą rolę w procesach utleniania tkankowego (cyt. Jańczuk),, przy .czym pierwsze, najbardziej uchwytne klinicznie zmiany powstają na błonach śluzowych. Na tym tle stają się zrozumiałe wyniki doświadczeń Kres- hovera, który osiągnął zmianę reaktywności błony śluzowej jamy ustnej na działanie czynników drażniących w przypadkach niedloiboru zespołu witamin B. W następstwie tego niedoboru piojawiły się zmiany chorobowe śluzówki w postacli zaczerwienienia, rozrostu i nadmiernego rogowacenia. Zespół wiatmin B odgrywa więc dużą rolę w zapobieganiu ichorobom błony śluzowej jamy ustnej.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>