Strefa specjalna błony śluzowej

Strefa specjalna błony śluzowej tworzy część grzbietową języka. W nabłonku jej stwierdza się cechy rogowacenia. Na przedniej części (2/3) grzbietu i brzegach języka występują brodawki językowe.

Rozróżnia się: 1. Brodawki nitkowate (papillae fililormes) o kształcie stożka, występujące równomiernie i bardzo gęsto od końca do 2/3 części grzbietowej języka. Nabłonek ich ma cechy rogowacenia. Służą do rozcierania pokarmu o podniebienie twarde.

-2. Brodawki grzybowate (papillae fungilormes) – nazwane tak od swojego kształtu, w liczbie około 200 znajdują się między brodawkami nitkowatymi i na brzegach języka. Pełnią również funkcję mechaniczną i dodatkowo – smakową, ponieważ, w ich nabłonku bywają kubki smakowe.

-3. Brodawki okolone (papillae valíateJ znajdują się w liczbie 7-12 na przejściu trzonu języka w nasadę. Ułożone są w kształcie litery V, zwróconej ostrym kątem do tyłu. Są kuliste oddzielone bruzdą od wału, który tworzy śluzówka dookoła każdej brodawki. Należą do brodawek smakowych (300-400 kubków smakowych w każdej brodawce).

-4. Brodawki liściaste (papillae loliatae), są to pionowe i poziome fałdy błony śluzowej na brzegach tylnej części języka w liczbie 4-6. Należą do brodawek smakowych.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>