Trzy formy ziarniniaika

Klinicznie nie ma sposobu rozróżnienia trzech form ziarniniaika. Doświadczenie uczy, że pewien związek z formą ziarniniaika ma jego wielkość. Ziaminiaki torbielowate stale powiększają swoją objętość.

W przypadkach poszerzenia przestrzeni ozębnej, zmian zianinowych i ziarninujących może występować wysięk ropny (peiiodontitis chronica purulenta). Wysięk ropny może wydobywać się z kanału zęba przez kieszonkę dziąsłową lub przez przetokę. Przetoka może powstać nie tylko podczas ropnego przewlekłego zapalenia o-zębnej, ale i w wyniku zapalenia ostrego. Z chwilą przebicia ,się wysięku na zewnątrz (fis.ula exlerna seu cutanea) lub do jamy ustnej (fístula interna) stan ostry przechodzi w przewlekły, ponieważ ognisko zapalne łatwo opróżnia się z nadmiaru drobnoustrojów, jadów pochodzenia bakteryjnego i tkankowego.

Leczenie zapaleń ozębnej na podłożu urazowym (mechanicznym, chemicznym) nie jest trudne. Najczęściej po usunięciu przyczyny następuje powrót do stanu prawidłowego. Działanie urazowe mogą wywierać wadliwe protezy lub wypełnienia, złogi nazębne, resztki pokarmowe zalegające w kieszonkach dziąsłowych itp. Chemiczne zapalenia ozębnej powstają w następstwie przedawkowania leków zakładanych do jamy zęba.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>