Zapalenie błony śluzowej jamy ustnej bizmutowe

Zapalenie błony śluzowej jamy ustnej bizmutowe (stomalitis bis- muthica) jest wyrazem zatrucia, powstającego głównie w wyniku leczenia chorych na kiłę preparatami zawierającymi bizmut. Okolicznością sprzyjającą zapaleniu jest zła higiena jamy ustnej. Pierwszym objawem zapalenia jest niebieskoczarny rąbek (halo bismulhicus), pojawiający się na brzegu dziąsła w wyniku odkładania się we włośniczkach złogów bizmutu. W stanach zaawansowanych spostrzega się przebarwienie (często punkcikowate) błony śluzowej warg, języka, podniebienia

migdałków podniebiennych. Do tworzenia się owrzodzeń dochodzi rzadko. Dobre wyniki leczenia daje preparat BAL, witamina C, przeprowadzenie sanacji i przestrzeganie higieny jamy ustnej.

Zapalenie błony śluzowej jamy ustnej ołowiowe. Zapalenie błony śluzowej jamy ustnej ołowiowe (stomatiLis saturnina) jest chorobą zawodową osób stykających się z ołowiem (głównie pracownicy drukarni: zecerzy, linotypiści itp.). Pierwsze objawy zatrucia w jamie ustnej polegają na utworzeniu się rąbka ołowiczego (halo saturninus), tj. szarego lub szaromiebieskiego pasma na brzegu dziąsła. W zaawansowanym stanie choroby spostrzega się szaroniebieskie plamy na skórze twarzy i tułowia. Badaniem dodatkowym wykrywa się w moczu porfirynę i zasadochłonne nakrapiania w czerwonych krwinkach.

Leczenie polega na stosowaniu jodku potasu (tworzy się wydalany z ustroju jodek- ołowiu), wiitaminy C, przeprowadzaniu sanacji i przestrzeganiu higieny jamy ustnej.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>