Zapalenie warg

Zapalenie warg gruczołowe ropne głębokie (cheilitis glandularis suppurativa profunda). Zapalenie warg gruczołowe zwykłe. W postaci zwykłej w strefie Kleina spostrzega .się kilka lub kilkanaiście nierównomiernie rozrzuconych gruczołów ślinowych w postaci ciemno- .lub fioletowo- czerwonawych plamek z lejkowatym wgłębieniem w środku, wielkości ziarna maku. Po wywinięciu i uciśnięciu wargi wydzielają się z gruczołów krople śluzu, przypominające krople rosy. Jest to tzw. objaw rosy.

Niekiedy dookoła gruczołów spostrzega się ogniska leukoplakii. Dolegliwości są niewielkie, a nawet może ich nie być wcale – chorobę wykrywa się często przypadkowo. W stanach zaawansowanych warga jest powiększona i wysunięta ku przodowi w wyniku toczącego się wokół gruczołów ślinowych procesu zapalnego i ich przerostu.

Choroba jest przewlekła, przebiega z remisjami. Gruczoły mogą ulec zropieniu. Zapalenie warg gruczołowe ropne powierzchowne. W zapaleniu tym piowstają na wardze żółtoczerwone lub brunat- noczarne miękkie, wilgotne, silnie przylegające do podłoża strupy.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>