Zawartość fluoru w wodzie

Zawartość fluoru w wodzie jest na ogół proporcjonalna do intensywności zabarwienia plam i w postaci ciężkiej wynosi ©koto 6 mg/L W tych przypadkach stwierdza się również powstawanie zmian mikroskopowych w zębach. W szkliwie znajdują się wówczas ogniska silnie zdeminaralizowane. Przebieg pryzmatów staje się nierównomierny, chaotyczny. Granica między szkliwem a zębiną jest nieregularna. Istota podstawowa zębiny również zatraca prawidłową budowę. W miazdze spostrzega się rozrosty naczyń krwionośnych.

Do usuwania plam na szkliwie powstałych w przebiegu fluorozy Patrifciejew poleca nasycony roztwór kwasu cytrynowego lub winnego. Powierzchnię zęba naciera się tamponem waty nasączonym jadnym z wymienionych kwasów aż dio usunięcia plam, a następnie wciera w ząb pastę zasadową (z sody) !i wygładza powierzchnię zęba pastą z pumeksu wcierając ją drewnianymi pałeczkami.

Stwierdzenie dodatniego wpływu małych ilości fluoru w wodzie na zmniejszenie występowania próchnicy zębów skłoniło badaczy amerykańskich do prób zakrojonych ,na dużą skalę, polegających na sztucznym fluoryzowaniu wody.

W 1936 roku Łukomsiki odkrył możliwość zastosowania, miejscowej fluoryzacji zębów w celu zapobiegania próchnicy. Łukomski użył do swych badań 75’°/o pastę fluorową (3 cz. fluorku sodu i 1 cz. gliceryny). Wkrótce potem Amerykanie wprowadzili również metodę miejscowej fluoryzacji, stosując jednak 2’% wodny roztwór fluorku sodu. Dane badaczy zgodne są co do znacznego zmniejszenia się częstości występowania próchnicy zębów w wyniku miejscowego stosowania fluorku sodu (około 30%).

One comment to Zawartość fluoru w wodzie

  • Jaaca86  says:

    W USA to maja normalnie fluor w wodzie kranowej.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>